שתי ציפורים במכה אחת

שלשום האתר לא פעל במשך למעלה מ-24 שעות בגלל תקלה כלשהי באחד התוספים של וורדפרס. נדב, שמש העמים, צל הלאומים, ניסה לשכנע את החבר'ה בגו דדי שהכל טופל והם יכולים לחבר אותי חזרה למכשירים, אבל זה לקח יותר זמן מהמצופה. בלילה חלמתי חלום: בחלומי הייתי מושאו של ראיון במוסף של ידיעות אחרונות, ואלפי אנשים ניסו להכנס לבלוג שלי במהלך החג אבל לא הצליחו בגלל שהוא לא היה זמין. התעוררתי בסביבות שלוש בלילה, ולא הייתי בטוח האם היה ראיון או לא. ליתר בטחון קמתי למחשב כדי לבדוק אם האתר זמין ולראות אם במקרה היה זינוק משמעותי בסטטיסטיקות. האתר עלה, הסטטיסטיקות הראו תריסר כניסות מאז חצות. למחרת בבוקר עדיין הייתי חצי-משוכנע שהיה ראיון איתי בידיעות אחרונות.

סיפור אמיתי. ילדים: הזהרו מהתמכרות לסטטיסטיקות.

אחד הדברים המבאסים בלחזור לארץ הוא חוסר הזמינות של אמאזון. במהלך השהות בקנדה, אם רציתי ספר בדרך כלל לא הייתי חושב פעמיים – הייתי נכנס לאמאזון ומזמין את הספר, לפעמים זורק עוד אחד פנימה כדי לקבל משלוח חינם, וכעבור יומיים הספר היה אצלי. עכשיו פתאום יש חישובים של עלויות המשלוח, וגם אז מדובר על כמה שבועות עד שהספר יגיע, שזה – כאמור – מבאס לאללה. ((טוב, זה לא מדויק – בטורונטו יש גם את אחת הספריות האוניברסיטאיות הטובות בעולם. אם רציתי ספר בדרך כלל המקום הראשון שהייתי הולך אליו זה שם, וכמעט תמיד היה להם הספר שרציתי. אבל אם במקרה רציתי לרכוש ספר, מסיבה כזו או אחרת, אז הייתי יכול ללכת לאמאזון בלי להתלבט.))

אז החלטתי לנסות לפנות לטוב ליבם של קוראי הבלוג ולשכנע אתכם לתרום לקרן מלגה המחיה שלי (כפתור התרומה נמצא למעלה משמאל), בתמורה להבטחה: בכל רגע נתון אני אאסוף תרומות לרכישת ספר מסויים, ששמו יופיע מתחת לכפתור התרומות – כרגע מדובר בספרו החדש של פרנסיס פוקויאמה, The Origins of Political Order: From Prehuman Times to the French Revolution – ואני מבטיח לפרסם ביקורת על הספר חודשיים מרגע הגעתו למעוני. (למה חודשיים? ובכן, לפחות במקרה של הספר הזה, מדובר על למעלה מ-600 עמודים, אבל גם במקרים פחות קיצוניים, אני קורא די לאט.) ככה אני הורג שתי ציפורים במכה אחת – גם משיג ספרים שאני רוצה, וגם מכריח את עצמי לקרוא אותם, במקום לתת להם לשבת על המדף במשך שנים עד שאני נזכר בהם.

אם במקרה לא מעניין אתכם לקרוא מה יש לי להגיד על הספר הזה, אתם מוזמנים להכנס לרשימת המשאלות שלי באמאזון ולבדוק אם שם יש משהו שיעניין אתכם יותר. אם תקנו עבורי ספר כלשהו, אני מבטיח לסקור אותו. דיל?

10 Replies to “שתי ציפורים במכה אחת”

 1. שאלה קצת לא PC, אבל האם אתה מוכן להסתפק בעותק דיגיטלי פיראטי של הספר? כי הוא זמין להורדה…  

 2. או – זה רעיון מצוין! גם לקבל ספרים, וגם להכריח את עצמך לקרוא אותם!
  אני שוקלת ליצור פרויקט דומה אצלי – בלי תרומות, אבל כן עם בחירת הקהל לגבי ביקורות על ספרים (בינתיים זה מספיק לגבי ספרים שכבר יש לי. יש מספיק מהם שטרם הספקתי לקרוא כמו שצריך).

  – איילת, שמזמינה ספרים דיגיטליים וגם הארד-קופי דווקא בלי חשבון, אבל בסוף לא קוראת אותם כי יש דברים דחופים יותר לעשות.

 3. דובי שלום,
  לארץ קל יותר וזול יותר (למשלוח של ספר אחד או שניים) להזמין מ-bookdepository.co.uk. גם כשמתעוררת איזושהי בעיה במשלוח (דבר שקרה לי בעבר אצלם ואצל אמזון), הם עונים ופותרים את הבעיה מהר יותר.

  שנה טובה!

 4. Bookdepository אכן מוצלח יותר, ולמיטב זכרוני גם לא גובה דמי משלוח. הפתרון, מצד שני, אחר: קינדל. הספרים זמינים בכל מקום, ובלי דמי משלוח. (בהנחה שהם זמינים, כמובן. לא לכל ספר יש עותק קינדל.)

 5. אני מזמין בעיקר מ"עולם טוב יותר". המשלוח חינם, הזמנים סבירים לחלוטין (בדרך כלל סביב כשבוע, למרות שיש תקלות לפעמים) והספרים שטופים בכוונות טובות – למרות שיש גם ספרים חדשים, האתר מתמקד בספרים ש"הוצלו מהמזבלה" – עודפים של ספריות בדרך לזבל. ברווחים משתמשים כדי לקנות ספרים לילדי העולם השלישי (כולל איזורי העוני של ארה"ב).

  והם גם מאד נחמדים והספרים שולחים ללקוחות מכתבים חמודים ומספרים על עצמם ועל ההרפתקאות שהם עוברים בזמן המשלוח.

  http://www.betterworldbooks.com

 6. ילדים, הזהרו מסטטיסטיקות!

  וכן, bookdipository נטולי דמי משלוח ומגיעים מהר יחסית.

 7. רונן – א. לא, אני לא מוכן לגנוב עותק. ב. אני בכל מקרה לא נלהב לקרוא את הספר על מחשב – הייתי יכול לרכוש עותק קינדל ולקרוא על המחשב, אבל אני לא ממש רוצה.

  אלה וקרן – לפחות במקרה של הספר של פוקויאמה, להזמין מאמזון פלוס משלוח עולה בדיוק כמו להזמין מהבוקדיפוזיטורי בלי משלוח, אז זה לא ממש רלוונטי.

  יוסי – כן, שקלתי, אבל אני לא קונה מספיק ספרים כדי להצדיק את ההשקעה בחומרה, והרבה מהספרים שאני רוצה לא קיימים בגרסת קינדל. אלא אם אתה ממש מתעקש לקנות לי אחד – לך על זה!

  גיל – אני לא מחפש ספרים רנדומליים, יש ספרים ספציפיים שאני צריך, בדרך כלל לא מסוג הספרים שמגיעים למזבלות.

 8. לא יודע על פוקויאמה אבל הבוקדפוסיטורי בד"כ זול יותר מאמזון (בטח בשיקלול משלוח) והספרים תמיד הגיעו תוך פחות משבוע.

  גודדי – הייתי אצלם. אין סיבה להישאר. השירות גרוע. התמיכה גרועה. הממשק גרוע.
  בשנתיים האחרונות אני מאכסן ב-dreamhost ומבסוט לאללה. בקיץ האחרון זנחתי את גודדי גם כרג'יסטרר.

 9. I am a little surprised by your reaction to the Kindle idea. Despite environmental issues with production itself, the kindle, or any other e-reader for that matter, saves both paper and fossil fuels burnt by the shipping plane…
  By the way, e-inks do feel like reading from paper

  Just a thought, not propaganda

 10. תום – איזו תגובה לרעיון הקינדל? אמרתי שהוא לא משתלם לי כלכלית. (אלא אם מדובר במודעת ספאם שלא סוננה כראוי, ואז אפשר להתעלם מהתגובה הזו).

סגור לתגובות.