חיזבאללה, דמוקרטיהפוליטיקהראשי

תגובות

חיזבאללה, דמוקרטיה — 11 תגובות

 1. כנראה שצריך להתרגל לענות לקריאות על "פגיעה בדמוקרטיה" בקריאות נגד של "פגיעה בליברליות". סטיקרים כמו "העם נגד לא-ליברלים"? "ליברלי זה הכי, אחי"? "חבר, אני ליברלי"? "ליבלי, מאז ומתמיד"? (אני יכול להמשיך…)

 2. מדהים איך הרצון של נשים מוסלמיות ללבוש רעלה הפך לדיכוי.
  איך בדיוק רעלה היא דיכוי וחולצה לא?

 3. דרומי.
  הבעיה מתחילה כשהמטרה היא ליצור שוויון.
  רוצים ליצור שוויון בחברה בין נשים לגברים. רוצים ליצור שוויון מעמדות. בתוך האוכלוסיות הדתיות המוסלמיות וגם היהודיות אצלינו קיימות הבעיות האלה והשאלה היא אם לגעת בזה או לא. מצד אחד דמוקרטיה שואפת לשוויון ומצד שני לסובלנות. בכל אוכלוסיה לא דתית קיצונית נפעל נגד הפליה ושווניסטיות למשל, אבל באוכלוסיה דתית לא נעשה זאת מטעמי חופש דת?

 4. מדהים איך זה שאף גבר לא רוצה להסתובב עם רעלה… קודם שלבישת רעלה לא תכפה על הנשים, ואז, מצידי שילבשו על עצמן שק.

  רעלה היא דיכוי משום שהמסר שמאחוריה הוא שאישה לא צריכה להראות מחוץ לביתה. אם היא כבר יוצאת מהבית, אסור שגבר אחר ישזוף את עיניו בדמותה.

 5. Y_H – מי אמר שרעלה היא בעייתית יותר מבחינת שוויון מאשר, נניח, שמלה? אני מסכים עם זה שצריך למנוע אי שוויון גם בתוך קהילות, רק לא ברור לי איפה אי השוויון כשמדובר דווקא ברעלה, ולמה צריך להתחיל (או בכלל להגיע) לשם.
  iod – במקומות בהם הדיון הזה עולה, קרי – בקהילות המהגרים של מערב אירופה, ברוב המקרים אין כפייה של רעלה.
  ורק כדי להבהיר, כדי שלא ניכנס פה לויכוח על עובדות: אני *מתנגד* לכפיית רעלה על נשים, אלא שזה לא העניין ברוב ויכוחי הרעלה ובפרט לא בסערת הרעלה המפורסמת בצרפת – שם דובר על זה שאי אפשר ללבוש רעלה גם אם האישה (ילדה\נערה) בחרה בכך. יותר מזה, משום מה פריט הלבוש תורגם לעברית כ'רעלה', בעוד שמדובר בכיסוי ראש דמוי כפייה. אולי כי רעלה זה משהו שיותר קל להתנגד לו…

 6. א. "רעלה", מלשון "רעול פנים", היא בגד המכסה את פניו של הלובש.

  ב. האם הנשים הללו באמת יכולות לבחור ללבוש רעלה או לא ללבוש רעלה, כשם שאשה מערבית יכולה לבחור לנעול נעלי עקב או לא? האם אין איום מסויים, בהתנכרות או אף באלימות, אם תבחר להסתובב בבגדים מערביים? כל עוד הספק הזה קיים, צריך לאסור רעלות וזהו. כאשר נוכל להאמין באמת ובתמים שכל אשה שלובשת רעלה בחרה לעשות כן מרצונה החופשי – אז נדבר.
  (ועוד לא נכנסנו לשיקולים הבטחוניים הנוגעים לכך שאשה לא יכולה לחשוף את פניה בציבור – איך אפשר לוודא שתעודת הזהות שלה אכן שלה?)

 7. א. ההערה הייתה הערה עובדתית – הויכוחים הרציניים באירופה בכלל ובצרפת בפרט לא נגעו דווקא לרעלה אלא ב'חימאר' – כפי שנאמר, כיסוי שיער ולא כיסוי פנים. ראה תמונה כאן: http://he.wikipedia.org/wiki/Image:Iraqi_girl_smiles.jpg

  ב. לא התייחסת לשאלה המרכזית שלי – מה ההבדל בין רעלה לבין חולצה? האם אין ספק שנשים מערביות (וגברים מערביים, לצורך העניין) לא בחרו ללבוש חולצה משום שיש עליהן איום מסויים בנידוי אם לא יעשו כן? האם המסקנה מכאן היא שאסור להתיר לנשים מערביות ללבוש חולצה?

  ג. שיקולים בטחוניים – do me a favor. אם היה לנו באמת חשוב לשמור על החופש של נשים ללבוש רעלה, היינו מסתדרים, אני בטוח.

 8. יש לך הוכחה כלשהי שעל כך הויכוחים באירופה? כי אני הבנתי שתמיד מדובר ברעלות של ממש. כיסויי ראש, הרי, לובשות גם נשים יהודיות אורתודוכסיות, והנושא אף פעם לא עלה בהקשר שלהן.

  ההבדל בין רעלה לחולצה הוא השיוויון – גם גברים וגם נשים נדרשים על-ידי החברה לכסות את פלג גופן העליון ואת אזור החלציים, פרט למקומות ספציפיים בהם הדרישות פחות מחמירות (חוף הים, למשל). אני לא נגד כפייה, אני נגד אי-שיוויון.

  אני בטוח שהיינו מסתדרים, בגלל זה דחיתי את הדיון הזה לבינתיים. כאשר נדע שנשים בוחרות מרצונן החופשי ללבוש את הדברים הללו, נוכל להתחיל לדון על אמצעים ביומטריים לזיהוי נשים שלובשות בגדים שכאלו.

 9. תסתכל קצת באינטרנט איך נקרא האיסור הזה. בצרפתית כל האירוע נקרא l'affaire du foulard – משבר הצעיף. באנגלית אתה מוצא אותו בתור "The French hijab ban". חיג'אב הוא כל סוג של כיסוי ראש או גוף למען צניעות, כולל כיסוי ראש שמכסה רק את השיער. לא מצאתי אף התייחסות בהקשר זה ל"ניקאב" או "בורקה" – שהם שני הכינויים האיסלמיים לרעלה, קרי לבד שמכסה את הפרצוף.
  אתה מוזמן לקרוא את הערך של ויקיפדיה האנגלית בנושא – דווקא ערך מצויין, שלא מזכיר רעלות.
  http://en.wikipedia.org/wiki/French_law_on_secularity_and_conspicuous_religious_symbols_in_schools

  ולגבי חולצה לנשים ולגברים – מה עניין שוויון לכאן? האם אמצעים דכאניים הם בסדר כל עוד הם שוויוניים (כמו לדוגמא איסור נישואים אזרחיים, שחל על כולם)?