קלחת החברה האזרחית (או: למה צריך גם וגם)כלליראשי

תגובות

קלחת החברה האזרחית (או: למה צריך גם וגם) — 3 תגובות

 1. למה אף אחד לא יודע מה זה? מה, לא נכנסתם ללינקים ששמתי בפוסט שעסק בזה? הם כללו גם הגדרה (של מוסד אקדמי מכובד, ה-LSE. אה, שכחתי, אקדמיה זה דבר בזוי בישראל), וגם דוגמאות (ממקומות שונים בעולם, אבל איך שכחתי, ישראל לא צריכה את העולם כדי ללמוד ממנו. העולם צריך הרי ללמוד מאיתנו). פעם איתי אגב דיבר על ה-DU. גם כן מודל לא רע בכלל לפעולה כזאת. ואחרי שבוש האשים את הבלוגרים בזה שהם גרמו להפסד הרפובליקני כי "הם הציגו תמונה שלילית של המציאות", דווקא חשבתי שהעניין הזה יתחזק אצלך. אבל כנראה שהפרובינציאליות חזקה מכל מוטיבציה, בעיקר אחרי שהופכים לחברי מפלגה.

 2. דווקא בגלל שהאקדמיה אינה דבר בזוי בעיני. באחת השנים עשיתי קורס תחת הכותרת "החברה האזרחית בישראל". המרצה עצמה בקורס הודתה שאין הגדרה אחת ברורה של חברה, ובמהלך הקורס נתקלנו בטקסטים בעלי הגדרות שונות ומגוונות של המונח, ממגבילות מאוד עד כלליות מדי.
  אבל אל תאמיני לי, תאמיני ל-LSE. לא מצאתי איפה נתת קישור, אז בדקתי אצל דוד גוגל, והנה, בראש העמוד שכותרתו "מהי חברה אזרחית", מצאתי, קצת לפני ההגדרה שהם מציעים, את הדיסקליימר הזה:

  To take account of the diversity of the concept, CCS adopted an initial working definition that is meant to guide research activities and teaching, but is by no means to be interpreted as a rigid statement

  וזה לא כאילו שההגדרה שהם מציעים שם היא ברורה במיוחד בין כה וכה. היא כוללת משפטים כמו –

  …the boundaries between state, civil society, family and market are often complex, blurred and negotiated. Civil society commonly embraces a diversity of spaces, actors and institutional forms, varying in their degree of formality, autonomy and power.

  אז אני חושב שלהגיד שאף אחד לא יודע מה זה זו הגדרה שדי קרובה למציאות. מדובר פה על מונח מעורפל, במקרה הטוב.

  דוגמאות לא תעזורנה לנו, משום שעל כל דוגמא שאת תביאי אני אוכל להביא דוגמא אחרת, שאינה דומה לדוגמא שלך אלא בפרטים השוליים ביותר, וגם היא תכנס תחת ההגדרה של "חברה אזרחית" לפי חלק מההגדרות. יתרה מכן – עבור כל דוגמא שלך אני יכול להביא הגדרה ממאמר אקדמי שמוציאה את הדוגמא שלך מהתחום. עד כדי כך התחום הזה אינו מבוסס וסגור על עצמו.

  אינני רואה סיבה להכנס לעלבונות אישיים במהלך דיון שאמור להיות ענייני, וחבל שאת מייחסת לי דברים שאינך יודעת לגבי.