מכתב לידידי אשר בציון הביומטרית

הגיעו לידי חדשות כי הטילו עליכם לאחרונה מיני גזרות ביומטריות חדשות, ואף גונבו לאוזני שמועות על מסיבות חומצה בהן מסירים מהם בני ציון הטובים סממנים אותם דורש הפריץ לזהות משל היו אוזן רצועה. ((אגב, אני ממליץ למתנגדים לקדם בשיח הציבורי השוואה בין המאגר הביומטרי לבין המספרים שקעקעו הנאצים – קצת גודווין לא הזיק אף פעם לאף אחד בויכוחים פוליטיים בישראל.)) לפיכך, רציתי להביא לתשומת ליבכם את אחד מפיתוחי הגויים המודרנים כאן בניכר. הנה מיד, כפי שאומרים הנוכרים, אני עושה אעמבעד:

חזק ואמץ, חברי אשר בציון! יחדיו נשיל מעלינו את עול הכובש השטריתי ונחזור להיות עם חופשי ואנונימי בארצנו, כמקדם.

12 Replies to “מכתב לידידי אשר בציון הביומטרית”

 1. אני אמנם מתנגד למאגר הביומטרי (למרות שלדעתי זאת אחת הצרות הפחות הגדולות פה בארץ, יותר מטריד אותי למשל דו"ח זכויות האזרח שפורסם לאחרונה), אבל מעניין איך כמעט כל מי שמתנגד לחוק הזה מוכן בכל זאת לחשוף מרצונו החופשי כל כך הרבה מידע פרטי על עצמו בפייסבוק, בבלוגים שלו ובכלל באינטרנט. זאת תופעה שחוזרת על עצמה שוב ושוב באינטרנט (היה מקרה מפורסם לפני המון בשנים בארה"ב לגבי מאגר נתונים של חברות האשראי), אנשים מתנגדים בתוקף לכל סוג של פיקוח מלמעלה, אבל אין להם שום בעיה לעשות את העבודה עבור האח הגדול ולפקח על עצמם עבורו.

 2. ‏@אלי: יש הבדל בין הבחירה החופשית שלי לבין חיוב לעשות משהו. יש לי בחירה אם להגיב פה בשמי (בחרתי לעשות זאת), לספק לדובי את כתובת המייל האמיתית שלי (בחרתי לעשות זאת) או לתת לכולם את כתובת האתר שלי (בחרתי שלא לעשות זאת), לבין לתת את טביעות האצבע של שתי האצבעות המורות שלי אם המאגר אינו וולונטרי, או בכלל, אם יש או אין מאגר.

 3. לא צריך לשכנע אותי בפרובלמטיות של המאגר, כאמור גם אני מתנגד לו. אני רק מציין את העובדה שאנחנו הרבה פעמים נסחפים אחרי הזרם, לטוב ולרע. כשזה מאוד אופנתי להתנגד למאגר אז כולנו מתנגדים (גם אלה שתכל'ס לא ממש מבינים למה בדיוק), וכשכולם חושפים מידע אישי על עצמם ברשת גם אנחנו עושים את זה.
  אני לא יודע עד כמה אנחנו עושים דברים מתוך "בחירה חופשית". בלי להכנס לשום שאלות פילוסופיות כמובן, אני חושב שהרבה פעמים אנחנו עושים דברים פשוט מתוך לחץ חברתי בלי לחשוב יותר מדי על השאלה האם זה לטובתנו או לא. פעם היינו מאוד חרדים לפרטיות שלנו וחוששים לפרסם בגלוי פרטים אישיים עלינו, היום לעומת זאת כולנו ששים לעשות את זה. האם באמת כולנו עושים את זה מרצון חופשי כמו שאנחנו מאמינים או שאולי זה פשוט הטרנד היום?
  כאמור, אני בכלל לא אומר שאני בעד המאגר, אני רק מציין שאת העובדה שאנחנו נוטים אוטומטית להתנגד למאגר בגלל הדאגה לפרטיות שלנו, אבל בו זמנית מוותרים מראש עליה בלי לחשוב על התוצאות.

 4. אלי:

  חיפוש מאוד קצר באינטרנט יתן לך שלל פרטים על חיי המקצועיים, ועל דעתי על שטרית ועל המאגר. לטענתך אתה יודע עלי הרבה – ובכן:

  איפא גדלתי ?
  למי אני נשוי ?
  איך אני ניראה ?
  איך נראות טביעות האצבע שלי ?
  איפא שרתתי בצבא ?
  איזו מכונית יש לי ?
  כמה דוחות חניה היו לי השנה ?

  בהצלחה.

 5. דוד
  אל תשים לי מילים בפה, לא אמרתי שאני יודע עליך הרבה, אמרתי שבאופן כללי אנשים חושפים על עצמם המון מידע אישי באינטרנט, והרבה פעמים המידע הזה פוגע בהם. זאת עובדה שאתה לא יכול להכחיש. אין לזה שום קשר למאגר הביומטרי (כבר אמרתי כאן פעמיים שאני מתנגד למאגר, אני לא מאמין שאנשים לא טורחים לקרוא), אני פשוט מציין את העובדה שהרבה פעמים אנחנו עושים לעצמנו יותר נזק ממה שהממסד שאנחנו כל כך מודאגים ממנו עושה לנו.

 6. אלי, על השטויות שלי אני אחראי, ואני אשלם את המחיר. אני מעדיף שהמדינה לא תייצר עבורי טעויות משלה.

 7. אוקי אז אני אגיד את זה בפעם השלישית (בעצם הרביעית): גם אני מתנגד למאגר הביומטרי. אני לא מנסה להקל ראש בבעייתיות שלו. אני לא טוען שמפני שאנחנו עושים נזק לעצמנו גם למדינה מותר להזיק לנו – בכלל לא.
  אני רק מציין בעייתיות נוספת שקיימת היום. בעייתיות שהרבה פעמים אנחנו מקילים בה ראש דווקא בגלל התחושה (הלא תמיד מוצדקת לדעתי) שאנחנו עושים את הדברים מתוך רצוננו.
  ואם זה לא הובן אז אני אגיד את זה גם בפעם החמישית: גם אני מתנגד למאגר הביומטרי.

 8. :-)
  טוב למזלי יצרתי היום בבוקר ווידג'ט בבלוג שלי שמעיד על כוונותי בקשר למאגר. אני חושב שאני מכוסה כנגד תביעות וטענות נוספות.

 9. אלי:
  מה שניסיתי להבהיר זה שאני יודע מה אתה יכול לדעת עלי היום ממקורות מידע גלויים ופרוצים, וזה לא מעט, אבל גם לא כל כך הרבה (ובודאי לא אם אתה מתכנן מעקב המוני). אחרי המאגר זה יהיה אחרת לגמרי.

סגור לתגובות.